Akkori főszerkesztője, Pethő Sándor és a vele dolgozó szerkesztők a folyóirattal tudományágakon átívelő szemléletnek akartak teret adni, mellyel jobban, több perspektívából közelíthetünk a sokrétegű valóság megismeréséhez, megértéséhez. Bár azóta többször változott a főszerkesztő személye és a szerkesztőség összetétele, ez a célkitűzés mindvégig megmaradt. Ennek megfelelően ma is annak szánjuk a Századvég folyóiratot, aminek az előttünk járók is: olyan kiadványnak, amelyben különböző tudományterületek képviselői számot adhatnak kutatásaik eredményéről, és párbeszédet folytathatnak egy-egy kérdés vagy problémakör megismerési módjairól, értelmezési lehetőségeiről és annak helyéről a nemzeti közösség és az európai kultúra életében; reményeink szerint ezáltal is segítve a magyar humán- és kultúratudományok integritását, de közben elismerve és megőrizve azok sokszínűségét.
A folyamatok sorrendjét és idővonalát a folyóirat-munkafolyamatot ábrázoló melléklet tartalmazza. Az ezekhez a munkafolyamatokhoz tartozó feladatok alapvetően a szerkesztőbizottság és a kiadó között oszlanak meg, a következő megosztásban.
A tanulmányszerzők általában egyszer, problémás esetben két ízben kapják vissza áttekintésre írásokat: probléma esetén már az olvasószerkesztés elején, illetve általános esetben a legvégén, ekkor már a betördelt változatot.
A peer review-rendszerről további információ olvasható a folyóirat újraindításakor bevezetett új elemek ismertetése között.